Sport certificaten in Italië

Certificaat om te sportenSporten in Italië… een dubbele uitdaging…

Van het kastje naar de muur. En terug.

Ook al spreek je vloeiend Italiaans, toch kan het zomaar gebeuren dat je stuit op verschillen die je desondanks gruwelijk veel tijd kosten. Bijvoorbeeld omdat iets in Italië vanzelfsprekend is, maar in Nederland niet. Dat kan voor van alles gelden. Regels, papieren, certificaten… beide landen zitten anders in elkaar. Ook op het gebied van sport, zo merkte ik.

Wat is het verhaal? Op uitnodiging van de regione Abruzzo mag ik een etappe meefietsen van de Giro-E. De organisatie ter plekke vraagt om een Certificato di idoneità alla pratica di attività sportiva di tipo non agonistico. Een mondvol voor iets wat je in Italië voor 25 euro bij de huisarts haalt. In Nederland niet. Ik neem je mee in de zoektocht. Het certificaat blijkt vaker te worden gevraagd dan gedacht.

Waarom een certificato non agonistico?

Om een stukje met de Giro-E mee te mogen fietsen, is natuurlijk een buitenkans van de eerste orde. Natuurlijk lijkt het in de verste verte niet op de megaprestatie van de ciclisti, wielrenners, zelf. Het fietsen gebeurt namelijk op een e-bike. De afstand is korter, maar je gaat wel over dezelfde meet als de professionals een paar uur later. Hoe tof is dat!?

Bici elettrica o muscolare?

Een e-bike heb ik niet en wil ik niet in Nederland. Ik verkies la bici muscolare, gewoon zelf ouderwets trappen. Met de nadruk op ouderwets want ik fiets nog steeds op hetzelfde oude racefietsje dat ik 45 jaar geleden, tweedehands kocht. Gewoon om af en toe lekker een tochtje te fietsen in het weekend. Sportief bezig zijn en ondertussen genieten van de natuur. De snelheid die ik met dit oude fietsje behaal, vind ik prima. Het gaat mij om de sportieve uitdaging, dus om de inspanning. Dus die E hoeft niet voor mij in Nederland.

Fietsen op een E-bike in Italië

Dat is wat anders dan in Italië. In de Italiaanse bergen heb ik jaren geleden voor het eerst kennis gemaakt met een E-MTB. Ik was om. Sterker nog: ik was razend enthousiast.

Heb inmiddels meerdere fietstochtjes op de E-MTB mogen maken, o.a. in de Dolomieten, in Abruzzo maar ook in de Prosecco streek. Tochten die ik zonder E-bike nooit had kunnen maken. De hoogtemeters zouden me opbreken. Italië fietsend ontdekken geeft weer een compleet andere belevenis dan wandelend.

Het huren van een E-MTB kan op tal van plaatsen. En als je met een guida, gids, meegaat, is je bezoek helemaal een belevenis. Elk jaar doen we dat wel een keer.

Certificato di idoneità alla pratica di attività sportiva di tipo non agonistico

Terug naar anno 2024, de Giro-E dus. De organisatie van deze wielertocht vraagt om een document met de naam: Certificato di idoneità alla pratica di attività sportiva di tipo non agonistico.

Ik ga zoeken wat het in Nederland kan zijn en kom uit op een inspanningstest. Kostbaar geintje, deels vergoed uit de aanvullende verzekering, dat gelukkig wel. Een etappe meefietsen wordt een once in a lifetime event, dus ogen dicht en gaan. Om zo’n inspanningstest op korte termijn te boeken, blijkt de eerste uitdaging. De uitnodiging die ik kreeg, is namelijk, op z’n Italiaans, vrij kortdag voor het evenement. Uiteindelijk lukt het om de inspanningstest te boeken. Hoera! Maar dan…

In Italië regel je dat gewoon bij de huisarts

Ik koppel terug met mijn contact in Italië dat het doen van die inspanningstest even tijd kost om te laten inplannen. Als ik terloops laat vallen wat de kosten zijn, vallen ze van hun stoel. “Nee joh, het is gewoon een formulier dat de medico di famiglia, huisarts, je meegeeft. Kost je 25 euro! Die heb je hier ook gewoon nodig als je wilt sporten in de sportschool. Is een soort van gezondheidsverklaring.”

Hup de huisarts hier in Nederland bellen. Die geven geen verklaringen af, zo wordt me verteld. Hier begint het verhaal van de vele kastjes en minstens zo vele muren. In Italië heet dat trouwens essere mandata da Erode a Pilate, van Herodes naar Pilatus worden gestuurd.

Waarom een certificaat

Ik lees verschillende van online gevonden Certificato di idoneità alla pratica di attività sportiva di tipo non agonistico nog eens goed: het draait om bloeddruk en een ECG.

Het certificaat in Italië dat de huisarts uitgeeft, vermeldt je gegevens en verklaart dat de huisarts je op datum X heeft onderzocht, en dat er op basis van bloeddruk en een ECG-hartfilmpje geen contra-indicaties zijn om sportief bezig te zijn buiten wedstrijdverband om. Ga je in Italië sporten in de sportschool of ga je zwemmen (in plaats van poedelen) wordt gevraagd dit formulier te overleggen.

De huisarts gaf aan wél bloeddruk te kunnen meten. Dus op zoek naar mogelijkheden voor een ECG. Heel veel websites en telefoontjes later maak ik gedesillusioneerd de balans op. Het is onbegonnen werk: een ECG werkt, ook bij commerciële klinieken, alleen op doorverwijzing. De huisarts wil niet doorverwijzen want ik heb geen klachten. En nu? Keuringsartsen? Rijbewijskeuring? Travel-care artsen. Ook de verzekering kan me geen zinnige tip geven. Het blijkt cercare un ago nel pagliaio, zoeken naar een speld in de hooiberg.

Sportkeuring – Sport medisch onderzoek basis plus

Lang verhaal kort: ik kom uiteindelijk in contact met de Beweegspecialist. Ein-de-lijk iemand die begrijpt waar ik het over heb! Die de term kent én die met me meedenkt! Hoera! Hij luistert goed naar mijn verhaal, stelt controlevragen of ik zeker weet dat dat wat hij voorstelt afdoende is om mee te mogen doen. Want boven de 35 jaar gelden andere regels. Maar als ik zeg dat er gevraagd is naar een non agonistico, zegt ie dat je inderdaad kunt volstaan met een Sportkeuring – Sport Medisch Onderzoek Basis Plus. Kosten: de helft van de inspanningstest. Hij begeleidt veel wielrenners, dus weet het zeker.

Omdat het ziekenhuis hier vlakbij is, kies ik er, in goed overleg, voor om de test hier te doen, wel zo makkelijk. De sportarts in het ziekenhuis is echter een andere mening toegedaan dan zijn collega. Aanleiding is de leeftijd: >35 jaar.

De tijd zal leren welke test volstaat, maar het doen van een inspanningstest voor wie sportief bezig is, is nooit verkeerd lijkt me. Zeker omdat het je meer vertelt over je gezondheid, conditie, hoe te trainen en meer. Wel zo prettig als je graag sportief bezig bent.

Certificato di idoneità alla attività sportiva agonistica

Neem je deel aan een wedstrijd, dan kan de organisatie vragen om Certificato di idoneità alla attività sportiva agonistica. Het scheelt slechts één woordje met de andere test, namelijk het woordje non.

Het is echt een andere test, namelijk de duurdere inspanningstest. Laat je vooraf goed informeren door de organisatie over wat nodig is. Overigens heb je voor geen van beide testen een doorverwijzing nodig van de huisarts.

Sporten in Italië: let op!

Als gewone sterveling die het leuk vindt om gevarieerd sportief bezig te zijn, moet je dus maar net weten welk formulier je moet overleggen.

Doe je mee in wedstrijdverband, kunnen er heb je mogelijk wel een inspanningstest nodig. Sport je in clubverband, heeft je club het wiel natuurlijk al lang en vaker uitgevonden, vermoed ik zo, en kunnen ze je gewoon vertellen wat je nodig hebt. Omdat niet iedereen bij een club zit, deel ik mijn verhaal. Al kan ik er maar één persoon mee helpen, dan zie ik het als gedeelde smart.

© Foto: Aldrin Rachman Pradana op Unsplash

Verder lezen over dit onderwerp:

Slow travel in Tirano, Valtellina

Deze reis brengt me naar Tirano. Tirano? Nog nooit van gehoord! Even googlen dus. Ik zie alleen maar afbeeldingen van een kathedraal. Nou, het zal me benieuwen… Nu, na afloop, weet ik eens te meer dat Google niet je beste reismaatje is. Dat is namelijk Francesca, mijn steun en toeverlaat voor deze trip. Ze is

Vakantie aan het Levico meer

Het Lago di Levico ligt vlakbij het drukkere, en bij veel Nederlanders populaire Lago di Caldonazzo (regione Trentino-Alto Adige, Noord Italië). Omdat we juist graag vakantie vieren tussen de Italianen, kiezen we Levico als uitvalsbasis. Een uitstekende keuze, want in Valsugana-Lagorai kun je heerlijk (berg)wandelen en fietsen, maar ook in de natuur genieten van kunst

Arte Sella – kunst boven op de berg

Kunst en natuur – wat kan dat elkaar enorm versterken! Ik had als wel eens een tv-programma gezien van Ivo Niehe waarbij gigantische kunstwerken in een landschapstuin stonden. Maar sta je zelf tussen dat soort immense kunstwerken, dan is het nog véél imposanter. En ook al heb je normaliter niet echt veel met kunst, toch

Suppen op het Lago di Caldonazzo

Het Lago di Caldonazzo blijkt het grootste meer van Valsugana te zijn en bovendien het grootste meer dat helemaal in Trentino ligt. Ondanks dat het meer 450 meter boven zeeniveau ligt, is het een van de warmste meren van Zuid Europa. Gelukkig maar, want ik ben een koukleum! Het schijnt dat de watertemperatuur al vanaf

Je eigen terrazzo-tafelblad maken, hoe cool is dat!?

In de jaren twintig van de vorige eeuw kwamen heel wat Noord-Italianen naar Nederland. Een van de beroepen die zij beoefenden, was die van terrazziere, terrazzo-werker. In tal van kerken maar ook in huizen uit de jaren dertig stortten zij de vloer. Je weet wel, die gespikkelde vloeren, veelal in zwart-wit. Claudia’s opa was terrazziere,

I love Alfa Romeo – Spettacolo sportivo

Als ik aan Alfa Romeo denk, dan denk ik aan mijn vader. Als échte Italiaan was ie op-en-top chauvinistisch. Er kwam dan ook geen andere auto in dan een Italiaan. Eerst Fiat, maar dat kan ik me niet echt herinneren, daar was ik te klein voor, en daarna Alfa. En nu ik ouder ben, snap

Rondje varen op het Gardameer

Hoe vaak gebeurt het niet dat je wél iets ziet maar toch ook weer niet. Je brein registreert simpelweg niet dat de situatie vreemd is. Dat overkwam mij dus aan het Lago di Garda [Gardameer]. We waren door vrienden uitgenodigd om een rondje varen op dit gigantische meer. Nu ga je in Nederland in dat

EK Beachvolleybal 2014 Cagliari

Hoe bijzonder balen is dat… Mocht ik naar het EK Beachvolleybal in Cagliari, mis ik vervolgens de voor mij persoonlijk ongetwijfeld spannendste wedstrijd. Die bleek te worden gespeeld toen ik al thuis was. De Nederlandse dames Madelein Meppelink en Marleen van Iersel streden tegen de Italiaanse dames Marta Menegatti en Viktoria Orsi Toth voor een plek

Blij van klassieke Italiaanse auto’s

Telkens als ik oude auto’s zie, gaat mijn hart sneller kloppen. Helemaal als het klassiekers zijn… Of het nou oude Italiaanse auto’s zijn of iets anders: ik word er blij van. Het prachtige design, het dashboard, de lampen, lijnen, afwerking… Ik smelt weg, en dat terwijl ik niets geef om hedendaagse auto’s… Ik betrap mezelf

Het Italië-evenement: een aanrader

Mensen vragen me wel eens “Ik ben al eens op Het Italië-evenement geweest, moet ik daar dan weer naartoe, is het dan nog leuk?” Het antwoord is kort en bondig: JA! Toen we Het ItaliëPunt nog hadden, hoefde ik zelf de vraag zelden zelf te beantwoorden, dat deden klanten onderling wel in de winkel. Wat

Vorige Volgende