Het Etna treintje

circumetnea Ga je naar Sicilië, dan mag een bezoek aan de Etna eigenlijk niet ontbreken. Je kunt er op verschillende manieren naartoe, bijvoorbeeld met de trein!

De Ferrovia Circumetnea ontstond net als de ferrovia, spoorweg, eind 19e eeuw. Doel was de haven van Catania te verbinden met de stad en de belangrijkste stadjes rondom de Etna. Het eerste deel van dit bijzondere spoor werd in 1895 geopend. Het was het traject Catania Borgo-Adernò, tegenwoordig Adrano. De overige trajecten tot aan Riposto, werden kort daarna opgeleverd.

De totstandkoming van deze lijn ging in sneltreinvaart, zeker voor die tijd. Er moesten tal van gallerie, tunnels, worden gemaakt, tientallen bruggen en viaducten, maar natuurlijk ook stationsgebouwtjes, treinremises etc. De treno a vapore, stoomtrein, vervoerde zowel goederen als passagiers. Twee van die stoomlocomotieven zijn nog te zien; een ervan, nr 14 met de naam Meusa, staat vlakbij het stationsplein van Borgo.

De snelheid indertijd was ongeveer 20km per uur. Slow travel dus! In de jaren 30 van de vorige eeuw kreeg Fiat de opdracht om motoren te maken voor de trein. Hierdoor kon de trein opeens 70km per uur. Voor toeristische ritten werd dat 40 km/uur. Een van die wagons is nog in gebruik, puur voor toerisme. Inmiddels rijden er nieuwere treinen met elektrische dieselaandrijving.

Een aantal vulkaanuitbarstingen heeft gezorgd voor wijzigingen in het spoornet. De laatste was die van 1981 – bij Randazzo.

cicrumetna_op_vulkaangrondJe kunt zowel met de dieseltrein naar de Etna, maar ook met de bus en metro. De Circumetnea heeft een totale lengte van 110 km en beschikt over 32 haltes. Er gaan gemiddeld zo’n 40 treinen per dag. De metro heeft slechts 6 stations, maar gaat vaker. En daarnaast zijn er nog zo’n 69 bussen die op maar liefst 359 plaatsen stoppen.

Tickets voor de Circumetnea

Kaartjes kun je kopen bij het biglietteria, loket, op het station, maar ook bij een aantal geautoriseerde verkooppunten. Ook zijn er kaartjesautomaten. De prijs van het treinkaartje is afhankelijk van het aantal kilometers dat je reist. Stel je reist 70 km, moet je op ongeveer € 6 rekenen. Vergeet voor vertrek niet je kaartje af te stempelen in een van de automaten! Bekijk ook de (Italiaanse) PDF-brochure van de Circumetnea. Of kijk op de website voor de laatste berichtgeving over de dienstregeling van de Circumetnea zodat je niet voor verrassingen komt te staan dat de trein helemaal niet gaat. Er is namelijk zowel een winter- als zomerdienstregeling…

Heb je leuke foto’s van je bezoek aan de Etna (of aan Sicilia), stuur deze dan naar Italie.nl. Wie weet worden jouw foto’s opgenomen in het Sicilië-fotoalbum!

cicrumetna_plattegrond

Copyright beeldmateriaal: Circumetnea

Verder lezen over dit onderwerp:

Huwelijksaanzoek in Italië

Recentelijk is er een onderzoek geweest in welke stad je het beste op je knieën kunt gaan om je geliefde ten huwelijk te vragen. Volgens Hotels.com prijken er maar liefst 4 Italiaanse steden in de top 10 van proposte di matrimonio, huwelijksaanzoeken. Namelijk: Venezia (3e plaats), Roma (4e plaats), Firenze (6e plaats), Verona (7 plaats).

Salento, een prachtige parel in Puglia

Salento in Puglia is niet alleen in de zomer mooi. Ook ’s winters zijn er dagen dat de cielo, hemel, en zee prachtig zijn, zo zie je ook op het filmpje waarbij je Salento van boven ziet. In Salento lijkt de zomer wel 365 dagen te duren. Je kunt zowel de zon in de zee

Hoe krijg je 8 vrouwen stil?

Hoe krijg je 8 vrouwen stil? Of moeten we ons afvragen óf je 8 vrouwen stil krijgt? Het antwoord is: een workshop mozaìek-terrazzoblad maken. Tenminste… als ze zwaar geconcentreerd bezig zijn dan… Lily van Nunen, waar we al eerder over schreven, is telg uit een natuursteenhandel-gezin (mooi woord voor Scrabble). Lily is jaren geleden naar

Alsof je familie het regelt…

Ik ken ze al 15 jaar. Tina Altieri en haar man Lex Raymakers. Zij calabrese, hij olandese. Ik heb ze klein zien beginnen met Enotria Travel en in de loop der jaren groot zien worden en uit zien groeien tot Italiëspecialist. Zij had voor ogen dat ze het toen nog redelijk onontgonnen Zuid-Italië bekend wilde

Kerststal van zand

In de Noord-Italiaanse badplaats Lignano (provincia di Udine) houden ze van zand. ’s Zomers is het er een drukte van jewelste, waarbij iedere toerist zijn eigen voorkeur heeft voor waar in Lignano hij neerstrijkt. De een gaat naar Lignano Pineta, waar de pijnboombossen staan; de ander kiest voor Lignano Sabbiadoro. Ook ’s winters doet de

Strada delle 52 gallerie

Houd je van outdoor, hiken en van fotograferen? Zet dan de Strada delle 52 gallerie op je verlanglijstje. Un percorso da non farsi sfuggire, een wandeling die je niet mag missen. De prachtige bergwandeling voert je door 52 tunnels die zijn scavati nella roccia, in rotsen uitgehakt. Locatie: Monte Pasubio, regione Veneto, in de Piccole

Agriturismo Al Sambuco

Agriturismo al Sambuco Toscana, Lucca, Piazza al Serchio 3 appartementen, 9 kamers, variërend van 1 tot 24 personen Prijs op aanvraag De rustig gelegen en met zorg gerestaureerde agriturismo ligt in het hart van Garfagnana, een prachtige bergachtige, ruige streek bij Lucca.  

Je eigen terrazzo-tafelblad maken, hoe cool is dat!?

In de jaren twintig van de vorige eeuw kwamen heel wat Noord-Italianen naar Nederland. Een van de beroepen die zij beoefenden, was die van terrazziere, terrazzo-werker. In tal van kerken maar ook in huizen uit de jaren dertig stortten zij de vloer. Je weet wel, die gespikkelde vloeren, veelal in zwart-wit. Claudia’s opa was terrazziere,

Dierendag Italiaanse uitvinding

Weinigen weten dat Werelddierendag een Italiaanse oorsprong heeft. Vier oktober is namelijk de sterfdag van Franciscus van Assisi die bekend stond als groot dierenvriend. Hij zette zich niet alleen in voor dieren maar ook voor het wel en wee van zieke mensen. San Francesco stierf op 44-jarige leeftijd in 1226, twee jaar later werd hij

I love Alfa Romeo – Spettacolo sportivo

Als ik aan Alfa Romeo denk, dan denk ik aan mijn vader. Als échte Italiaan was ie op-en-top chauvinistisch. Er kwam dan ook geen andere auto in dan een Italiaan. Eerst Fiat, maar dat kan ik me niet echt herinneren, daar was ik te klein voor, en daarna Alfa. En nu ik ouder ben, snap

Vorige Volgende