G-VTS01WKM1N

Wintersport tips Val Gardena

Ik houd van sportief bezig zijn in de natuur. Niets zo lekker als overdag actief bezig te zijn in de zuivere buitenlucht. Of het nu hiken, biken of skiën is, ik vind het allemaal leuk. Bij voorkeur gedurende een wat langere wintersport-vakantie uiteraard. Maar ook al heb je maar een lang weekend tot je beschikking, loont het de moeite om richting il Belpaese te gaan. Twee dagen outdoor-activiteit voelen echt als een week weg. Je bent er helemaal uit, je hoofd gaat leeg en je geniet met al je zintuigen. Dat begint al in het vliegtuig met het zicht op een besneeuwd landschap onder je of de zon die opkomt.

Het was zo’n 30 jaar geleden dat ik voor het laatst op wintersport in Val Gardena was. De hoogste tijd om weer eens een kijkje te nemen. Eerder was dat om het natuurspektakel van de Burning Dolomites te bekijken, te hiken en te biken, dit jaar om te skiën. De Dolomieten die ik afgelopen najaar zag bij het hiken, zien er ’s winters door het poederige laagje minstens zo betoverend uit als zonder sneeuw. Voordeel van skiën is dat je sneller meer meters maakt en dus heerlijk veel kunt zien.

Sella Ronda

Als je naar Val Gardena gaat, móet je eigenlijk wel de Sella Ronda skiën. Je skiet over vier bergpassen en kunt deze skitour zowel met de klok mee als tegen de klok in skiën. Los daarvan kun je de Sella Ronda skiën op snelheid waardoor je de skironde wellicht zelfs twee keer kan doen, of juist uitgebreid genietend. Ik vind de omgeving zo mooi dat ik ‘m liever maar een keer ski.

Onderweg merk je het verschil in karakter tussen de verschillende valleien, niet alleen in de natuur en de bergen die je omgeven, maar ook op de pistes en in de hutjes. Dertig jaar geleden moest je flink doorskiën om de Sella Ronda helemaal te skiën; onderweg zat je veel en lang in koude stoeltjesliften. Dat is nu compleet anders. De Sella Ronda mag eigenlijk niet ontbreken op je to-do-lijst. De drukte valt reuze mee en op het eind van de dag ben je echt voldaan.

BOEK NU

Pistetips Val Gardena

Alpe di Siusi

Wie ik ook spreek – Val Gardena is bij heel veel mensen bekend. Het gebied kenmerkt zich door brede, goed onderhouden pistes die zowel leuk zijn voor wie het skiën al beheerst als voor wie principiante, beginner, is. Vooral de Alpe di Siusi zijn fijn voor wie het nog moet leren. Deze altopiano, hoogvlakte, is de grootste van Europa (56 m2) Er zijn lange paden die je van het ene naar het andere gebied brengen en waar je alleen maar hoeft te laten glijden. Ben je al wat verder dan zijn er ook tal van stukken op de skipiste waar je het carven kunt oefenen.

Muro di Saslong

Houd je van zwarte, uitdagende pistes, zet dan de famosissima, zeer beroemde, zwarte piste van Saslong op je lijstje. Op deze ‘Muro di Saslong’ wordt jaarlijks gestreden om de wereldcup in de vrije afdaling. Aan je linkerzijde toornt de Sasso Lungo boven je uit. Vroeg op de dag is de brede piste gemakkelijker dan op het einde van de dag als zich sneeuwhopen hebben gevormd, zo heb ik ervaren.

De wijze raad van een pappa aan zijn kindjes schoot me bovenaan de steile helling te binnen: Ik bedacht me op bepaalde stukken wat ik een andere keer hoorde toen een vader zijn kleine kindjes toesprak: “Come si mangia un’elefante? In una volta? No! Se la mangia a pezzetti! Ricordatevi, anche la pista si fa a pezzetti…”
Oftewel: “Hoe eet je een olifant op? In een keer? Nee! Die eet je stukje voor stukje. Onthoud: de piste ga je ook stukje voor stukje af.”

La Longia

Een andere bijzonder leuke afdaling is La Longia van 10,5 km, het is de langste skipiste van Zuid Tirol. Het hoogteverschil is 1273 meter van bovenop de Monte Seceda tot Ortisei, beneden in het dal. Onderweg kom je door een prachtige canyon met hoog boven je uitrijzende rotswanden én, niet te vergeten, de cascata ghiacciata, bevroren waterval. Onderweg kom je gezellige hutjes tegen waarmee je de ervaring van deze afdaling nog langer kan laten duren.

Après ski versus aperitivo

Après ski gelegenheden zoals je die in Oostenrijk ziet, heb ik amper gezien. Maar als je de 10,5 km lange afdaling La Longia (rood), ski je helemaal naar beneden naar Ortisei. Daar op het eind, ski je langs een aantal skihutjes waarvan je de geur van open haard al van ver ruikt. De gezellige vuurkorven branden buiten en de après ski muziek maakt het af, maar wel kleinschalig; dat is eigenlijk het kenmerk van het Seceda / Col Raiser gebied waar je je dan bevindt. Dat kent zo’n 15 rifugi, hutten. Leuk om een laatste drankje te doen voordat je je verder laat glijden naar het eindpunt Ortisei.

Wat minstens zo leuk is, is om een aperitivo op de berg te doen. Een Aperol Spritz, Hugo of alcoholvrij skiwasser met sambuco, vlierbloesem, smaken heerlijk bij een plateau lokale kazen en spek. Er zijn zoveel leuke hutten! Van authentiek gezellig tot hutjes met een wauw-effect. Als je de Sella Ronda skiet, kom je ook in de aangrenzende Italiaanstalige dalen Val di Fassa en Alta Badia. Tot mijn verbazing zijn de hutten daar heel anders; vaak zijn ze veel groter en soms ook in de vorm van een zelfbedieningsrestaurant.

Lunchtip op de piste

In die kleine hutjes kun je heerlijk pranzare, lunchen. Een aanrader is de allerkleinste baita, hut, Curona. Binnen is er ruimte voor zo’n 20-30 man. Je kunt er heerlijke verse pasta maar ook canederli en andere lekkernijen uit Alto Adige, Zuid Tirol bestellen. En laat vooral ook een gaatje voor de dolci, toetjes!

Mijn Val Gardena reistips:

      • Als je ’s ochtends voor dag en dauw vertrekt en een vroege vlucht hebt naar Innsbruck, kun je ’s middags al op de lange latten staan. Transavia vliegt vanuit Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven, maar je kunt natuurlijk ook met een andere maatschappij vliegen. Je kunt ook naar Italië vliegen, bijvoorbeeld op Verona of Bolzano.
      • Uiteraard kun je je eigen ski’s of snowboard meenemen, maar als ik kijk naar wat voor materiaal ik van Skirental Everest Ski mee kreeg: geweldig! Ik baalde dat ik de skischoenen en ski’s weer moest inleveren; ze waren beide zoveel fijner dan mijn eigen materiaal! Het huren was zo gebeurd, het kostte amper tijd. Zeker als je vliegt en maar kort blijft, is het de moeite waard! (Dit huurmateriaal was zo fijn, dat het besluit om nieuwe skischoenen te kopen daarna snel was genomen ;-))
      • Qua overnachting kan ik je Alpin Garden hotel in Ortisei van harte aanraden. Het is een adults-only hotel. Voordat je er verkeerde gedachten bij krijgt: doordat er geen kinderen rondrennen, krijsen of jengelen in het restaurant, kom je perfect tot rust. Na een dag wandelen of fietsen, is het heerlijk vertoeven in het binnen- en buitenbad of in de sauna. Naar buiten zwemmen terwijl daar sneeuw ligt, is echt een toffe belevenis.

Is dit concept niets voor je? Gezien het uitgebreide aanbod in het dal, vind je ongetwijfeld een accommodatie die past bij jouw wensen en budget. Zelfs als je maar een paar dagen hebt, heb je het gevoel dat je een week bent weg geweest!

Boek je vakantie via ItalieReisbureau.nl

Meer informatieover Val Gardena

Alpin Garden hotel in Ortisei

© Foto’s: Claudia Zanin

Boek nu jouw vakantie in Val Gardena

Verder lezen over dit onderwerp:

12 en 13 april gratis skiën in Friuli

Goed nieuws voor de skiliefhebbers. In de regione Friuli Venezia Giulia kun je in het weekend van 12 en 13 april 2014 gratis skiën in alle poli sciistici, skigebieden. Promotur organiseert rondom de seizoenssluiting ook tal van evenementen. Dus ook als de condities minder zouden zijn, vermaak je je toch. De gratis skipassen zijn gedurende die

Loop op het Trasimenomeer!

De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Bij het Lago Trasimeno kun je over het water lopen! Dit komt omdat het meer voor het eerst sinds heeeel lang weer helemaal gevuld is. Dit dankzij de vele regen die eind januari gevallen. Het was maar liefst 25 jaar geleden dat het waterpeil op dit, oorspronkelijk,

Napels: meest bijzondere metrostation van Europa

En het meest bijzondere metrostation van Europa ligt in…. Napoli! Aldus CNN waar je ook foto’s van andere metro’s kunt zien. De publiceerde heel wat prachtige foto’s van de Napolitaanse metro! copyright beeld: La Repubblica

Genieten in Lecce…

Vorige week regende het hard in Lecce, maar vervolgens wachtte de ontspanning in … mmmmm, wat was dat genieten!

Olijfbomen in Puglia

In plaats van schaapjes te tellen om in slaap te vallen, kunnen ze in Puglia beter olijfbomen tellen… er staan er maar liefst 60 miljoen, waarvan 5 miljoen centenari, bomen van 100 jaar of ouder…

Beste campings in Zuid-Tirol

Lijstjes zijn altijd leuk. Het meest recente lijstje dat we tegenkwamen was dat van 100 beste campings van Europa. Laten 10(!) ervan liggen in Trentino-Alto Adige! Alto Adige, ook wel Zuid Tirol of Südtirol genoemd, bezet zelfs de eerste en tweede plaats! Het jaarlijkse onderzoek is gedaan door Camping.info en gaat uit van gastenbeoordelingen van

Gratis internet op vakantie in Italië

Nederlanders blijken bijzonder gehecht te zijn aan internet. 70% van de Nederlanders zegt zonder internet te kunnen op vakantie. Maar bijna de helft (47%) zegt niet zonder internet te willen, aldus onderzoek door Corendon. De helft van de Nederlanders laat zich dan ook bij het boeken van hun vakantie leiden door de aanwezigheid van internet

Daar bovenop die berg…

Al jaren komen we in noord Italië, om precies te zijn Friuli Venezia Giulia. Ondanks dat het niet echt een toeristische streek is, ontdekken we jaarlijks iets nieuws. Afgelopen jaar kwamen we voor het eerst in Sauris, een prachtig bergdorp dat ik niet kende anders dan van de overheerlijk gerookte spek. Dit keer leerden we

Bed & Breakfast Casetta

Bed & Breakfast – Casetta Toscana, Firenze, Montespertoli 2 kamers variërend van 1 tot 4 personen Prijs vanaf € 60 per nacht Prachtig uitzicht op de Toscaanse heuvels; rondom het huis zijn olijfbomen en terrassen; vlakbij wijnkastelen en oude stadjes. Italiaanse les van ervaren docente op aanvraag  

Ryanair vliegt vanaf Eindhoven naar Treviso

Goed nieuws voor wie in midden en Zuid Nederland woont en op vakantie wil naar Venetië, de Adriatische kust, het Gardameer, kortom de noordoosthoek van Italië. Ryanair heeft aangekondigd vanaf april 2014 drie maal per week te vliegen vanaf Eindhoven! Om precies te zijn op dinsdag, donderdag en zaterdag. Je kunt kijken of het voor

Vorige Volgende