Wintersport tips Val Gardena

Ik houd van sportief bezig zijn in de natuur. Niets zo lekker als overdag actief bezig te zijn in de zuivere buitenlucht. Of het nu hiken, biken of skiën is, ik vind het allemaal leuk. Bij voorkeur gedurende een wat langere wintersport-vakantie uiteraard. Maar ook al heb je maar een lang weekend tot je beschikking, loont het de moeite om richting il Belpaese te gaan. Twee dagen outdoor-activiteit voelen echt als een week weg. Je bent er helemaal uit, je hoofd gaat leeg en je geniet met al je zintuigen. Dat begint al in het vliegtuig met het zicht op een besneeuwd landschap onder je of de zon die opkomt.

Het was zo’n 30 jaar geleden dat ik voor het laatst op wintersport in Val Gardena was. De hoogste tijd om weer eens een kijkje te nemen. Eerder was dat om het natuurspektakel van de Burning Dolomites te bekijken, te hiken en te biken, dit jaar om te skiën. De Dolomieten die ik afgelopen najaar zag bij het hiken, zien er ’s winters door het poederige laagje minstens zo betoverend uit als zonder sneeuw. Voordeel van skiën is dat je sneller meer meters maakt en dus heerlijk veel kunt zien.

Sella Ronda

Als je naar Val Gardena gaat, móet je eigenlijk wel de Sella Ronda skiën. Je skiet over vier bergpassen en kunt deze skitour zowel met de klok mee als tegen de klok in skiën. Los daarvan kun je de Sella Ronda skiën op snelheid waardoor je de skironde wellicht zelfs twee keer kan doen, of juist uitgebreid genietend. Ik vind de omgeving zo mooi dat ik ‘m liever maar een keer ski.

Onderweg merk je het verschil in karakter tussen de verschillende valleien, niet alleen in de natuur en de bergen die je omgeven, maar ook op de pistes en in de hutjes. Dertig jaar geleden moest je flink doorskiën om de Sella Ronda helemaal te skiën; onderweg zat je veel en lang in koude stoeltjesliften. Dat is nu compleet anders. De Sella Ronda mag eigenlijk niet ontbreken op je to-do-lijst. De drukte valt reuze mee en op het eind van de dag ben je echt voldaan.

BOEK NU

Pistetips Val Gardena

Alpe di Siusi

Wie ik ook spreek – Val Gardena is bij heel veel mensen bekend. Het gebied kenmerkt zich door brede, goed onderhouden pistes die zowel leuk zijn voor wie het skiën al beheerst als voor wie principiante, beginner, is. Vooral de Alpe di Siusi zijn fijn voor wie het nog moet leren. Deze altopiano, hoogvlakte, is de grootste van Europa (56 m2) Er zijn lange paden die je van het ene naar het andere gebied brengen en waar je alleen maar hoeft te laten glijden. Ben je al wat verder dan zijn er ook tal van stukken op de skipiste waar je het carven kunt oefenen.

Muro di Saslong

Houd je van zwarte, uitdagende pistes, zet dan de famosissima, zeer beroemde, zwarte piste van Saslong op je lijstje. Op deze ‘Muro di Saslong’ wordt jaarlijks gestreden om de wereldcup in de vrije afdaling. Aan je linkerzijde toornt de Sasso Lungo boven je uit. Vroeg op de dag is de brede piste gemakkelijker dan op het einde van de dag als zich sneeuwhopen hebben gevormd, zo heb ik ervaren.

De wijze raad van een pappa aan zijn kindjes schoot me bovenaan de steile helling te binnen: Ik bedacht me op bepaalde stukken wat ik een andere keer hoorde toen een vader zijn kleine kindjes toesprak: “Come si mangia un’elefante? In una volta? No! Se la mangia a pezzetti! Ricordatevi, anche la pista si fa a pezzetti…”
Oftewel: “Hoe eet je een olifant op? In een keer? Nee! Die eet je stukje voor stukje. Onthoud: de piste ga je ook stukje voor stukje af.”

La Longia

Een andere bijzonder leuke afdaling is La Longia van 10,5 km, het is de langste skipiste van Zuid Tirol. Het hoogteverschil is 1273 meter van bovenop de Monte Seceda tot Ortisei, beneden in het dal. Onderweg kom je door een prachtige canyon met hoog boven je uitrijzende rotswanden én, niet te vergeten, de cascata ghiacciata, bevroren waterval. Onderweg kom je gezellige hutjes tegen waarmee je de ervaring van deze afdaling nog langer kan laten duren.

Après ski versus aperitivo

Après ski gelegenheden zoals je die in Oostenrijk ziet, heb ik amper gezien. Maar als je de 10,5 km lange afdaling La Longia (rood), ski je helemaal naar beneden naar Ortisei. Daar op het eind, ski je langs een aantal skihutjes waarvan je de geur van open haard al van ver ruikt. De gezellige vuurkorven branden buiten en de après ski muziek maakt het af, maar wel kleinschalig; dat is eigenlijk het kenmerk van het Seceda / Col Raiser gebied waar je je dan bevindt. Dat kent zo’n 15 rifugi, hutten. Leuk om een laatste drankje te doen voordat je je verder laat glijden naar het eindpunt Ortisei.

Wat minstens zo leuk is, is om een aperitivo op de berg te doen. Een Aperol Spritz, Hugo of alcoholvrij skiwasser met sambuco, vlierbloesem, smaken heerlijk bij een plateau lokale kazen en spek. Er zijn zoveel leuke hutten! Van authentiek gezellig tot hutjes met een wauw-effect. Als je de Sella Ronda skiet, kom je ook in de aangrenzende Italiaanstalige dalen Val di Fassa en Alta Badia. Tot mijn verbazing zijn de hutten daar heel anders; vaak zijn ze veel groter en soms ook in de vorm van een zelfbedieningsrestaurant.

Lunchtip op de piste

In die kleine hutjes kun je heerlijk pranzare, lunchen. Een aanrader is de allerkleinste baita, hut, Curona. Binnen is er ruimte voor zo’n 20-30 man. Je kunt er heerlijke verse pasta maar ook canederli en andere lekkernijen uit Alto Adige, Zuid Tirol bestellen. En laat vooral ook een gaatje voor de dolci, toetjes!

Mijn Val Gardena reistips:

      • Als je ’s ochtends voor dag en dauw vertrekt en een vroege vlucht hebt naar Innsbruck, kun je ’s middags al op de lange latten staan. Transavia vliegt vanuit Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven, maar je kunt natuurlijk ook met een andere maatschappij vliegen. Je kunt ook naar Italië vliegen, bijvoorbeeld op Verona of Bolzano.
      • Uiteraard kun je je eigen ski’s of snowboard meenemen, maar als ik kijk naar wat voor materiaal ik van Skirental Everest Ski mee kreeg: geweldig! Ik baalde dat ik de skischoenen en ski’s weer moest inleveren; ze waren beide zoveel fijner dan mijn eigen materiaal! Het huren was zo gebeurd, het kostte amper tijd. Zeker als je vliegt en maar kort blijft, is het de moeite waard! (Dit huurmateriaal was zo fijn, dat het besluit om nieuwe skischoenen te kopen daarna snel was genomen ;-))
      • Qua overnachting kan ik je Alpin Garden hotel in Ortisei van harte aanraden. Het is een adults-only hotel. Voordat je er verkeerde gedachten bij krijgt: doordat er geen kinderen rondrennen, krijsen of jengelen in het restaurant, kom je perfect tot rust. Na een dag wandelen of fietsen, is het heerlijk vertoeven in het binnen- en buitenbad of in de sauna. Naar buiten zwemmen terwijl daar sneeuw ligt, is echt een toffe belevenis.

Is dit concept niets voor je? Gezien het uitgebreide aanbod in het dal, vind je ongetwijfeld een accommodatie die past bij jouw wensen en budget. Zelfs als je maar een paar dagen hebt, heb je het gevoel dat je een week bent weg geweest!

Boek je vakantie via ItalieReisbureau.nl

Meer informatieover Val Gardena

Alpin Garden hotel in Ortisei

© Foto’s: Claudia Zanin

Boek nu jouw vakantie in Val Gardena

Verder lezen over dit onderwerp:

Puglia [Apulië] – tips om te bezoeken

Wat is de mooiste plek van Puglia? Onze bezoekers deelden die met ons en wij delen die tips op onze beurt met jou. Er is meer dan genoeg te zien in Puglia; de uitstraling van de hak van de laars is met geen enkele andere regione te vergelijken. Het beste ontdek je het zuid-Italiaanse Puglia

Overnachtingshotel onderweg naar Italië: Ruhpolding

Nu we weer met z’n tweeën in plaats van met z’n drieën naar Italië rijden, zijn we flexibeler dan ooit. Een tweepersoonskamer is immers sneller gevonden dan een familiekamer. In de loop der jaren hebben we nagenoeg altijd gekozen voor een andere stopplaats. Soms net over de grens van Italië, vaker echter overnachten we in

Mijn tien tofste vakantie tips in Trentino-Alto Adige

Regelmatig krijg ik de vraag: wat vind je het mooiste plekje van de Dolomieten? Waar moeten we naartoe? We hebben heel wat gezien: elke zomer bezoeken we een andere plek. En elke plek heeft zijn eigen charme. Ik kan al die verschillende plaatsen, ook al waren we er relatief kort, allemaal nog zo voor de

Verplicht tolvignet en milieusticker

Ga je met de auto op vakantie naar Italië, bereid je dan goed voor. Want of je nu over Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk of Zwitserland rijdt: grote kans dat je een tolvignet en/of milieusticker nodig hebt. Deze ItaliëTip voorkomt verrassingen en verzekert je dat je de vignetten en stickers via een betrouwbare website bestelt. Tol vignet

B&B vol liefde in Italië – 2025

B&B Vol liefde: de een kan geen genoeg van krijgen van dit kijkcijferkanon, de ander gruwt ervan. Bij de aftrap van het nieuwe seizoen 2025 blijkt er ook weer een Bed & Breakfast in Italië tussen te zitten. De Bed & Breakvast wordt bestierd door Eveline (51). De accommodatie ligt op nog geen 50 km

Een onvergetelijke vakantie: ezeltochten en wandelvakanties in Toscane

De Belgische Tinne gooide in 2015 het roer om. Met haar gezin verhuisde ze naar Toscane. Vanuit haar passie voor hiken en de liefde voor de natuur richtte ze het reisagentschap Altratoscana op dat beiden combineert. Haar ezeltrektochten én de zorgvuldig uitgestippelde wandelroutes over ongebaande paden zorgen bovendien voor een unieke en onvergetelijke vakantie-ervaring! Slow

Op pad met guida alpina Samuele, berggids in Cortina d’Ampezzo

Fietsen in Cortina d’Ampezzo stond op ons wensenlijstje. Bergwandelen, dat lukt ons zelf wel, maar om met een mountainbike de bergen in te gaan en over onverharde paden te fietsen, is het toch wel fijn met een gids. Zeker als je, net als wij, wel van fietsen houdt, maar je tegelijkertijd afvraagt wat haalbaar is.

Overnachtingstip: Hotel Ferdinando op Ischia

Ik heb het gevonden! Een heerlijke, kleinschalige plek om tot rust te komen en te genieten van een fenomenaal uitzicht op zee, vanuit de infinity-pool, vanaf een zonnebedje, vanaf het hotelkamerterras en het chique restaurantterras. Waar? Op Ischia! Je vindt deze plek aan de zuidzijde van het eiland Ischia, een van de drie bekendste eilanden

Mijn tips voor een bezoek aan Ischia

Als ik in Italië ben, wil ik zoveel mogelijk zien en ondernemen. Dat wringt vaak met de hoeveelheid tijd die ik tot mijn beschikking heb. Ik maak daarbij steevast te weinig tijd vrij voor een dagje rust. Een dag lang genieten op een ligbedje met een boek in de hand, lukt me niet. En dat

Originele tips voor Venetië afkomstig van onze bezoekers

Wil je thuis op de bank alvast wat sfeer proeven van Venetië, bekijk dan een selectie van ingestuurde tips. Geen geijkte tips, maar weer eens wat anders. We maakten een selectie uit de leukste en meest opvallende. Laat je verrassen en inspireren voor je volgende vakantie! Enne… heb je zelf na het lezen van deze

Volgende