Masera, Val d’Ossola, Noord Piemonte

Masera is ook fijn als je het Lago Maggiore leuk vindt maar niet in de midden van de drukte wil zitten. De drukte kun je opzoeken, de rust zorgt voor… rust! Bijkomend voordeel: je hebt meer kans op beschikbaarheid, de prijzen zijn lager, de accommodaties authentieker.

Authentiek slapen bij Casa di Tomà

We slapen in Casa di Tomà dat al een paar eeuwen toebehoort aan Mattia die ons de volgende dag als gids mee op sleeptouw zal nemen. Zijn moeder startte het in 1999 en inmiddels is het ouderlijk huis helemaal verbouwd tot B&B.

De bed & breakfast ligt aan een oud, met riviersteentjes geplaveid pleintje met een eigen, sierlijke fontana, fontein, voor de deur.

Casa di Tomà noemt zichzelf albergo diffuso. Het zet ons even op het verkeerde been, want we kennen het vooral van leeggelopen dorpjes waar verspreid over het dorp huizen zijn omgebouwd tot appartementen. Nu maken we kennis met de kleinere variant. Ook leuk.

Het is zo’n plek waarbij het lijkt alsof je bij je oudtante of oma langs gaat. Hier overnachten, is zoveel leuker dan te slapen in een obligaat hotel. Je deelt even in een stukje lokaal dorpsleven.

Iedereen kent iedereen

Als we daarna eindelijk het dorp inlopen om even de benen te strekken, hebben we zin in een welverdiend drankje. Bij terugkomst vertellen we onze gastheer Mattia dat we een drankje hebben gedaan bij ‘La vecchia Posta’. Blijkt het zijn broer te zijn!

Zijn zus serveert ’s ochtends het ontbijt in ons appartement van deze Bed & Breakfast. Grappig om zo even onderdeel te worden van ons-kent-ons.

Mattia heeft ons overtuigd dat Masera een fijne uitvalsbasis is om Val Formazza, Val di Vedro, Val Vigezzo of een van de andere valleien te ontdekken. Zijn tip: ga met het treintje het mille valli traject ontdekken en kom terug voor de folliage in het najaar.

Slow travel, ja ja. Ons programma zit boordevol. En tegelijkertijd dwalen we rond zonder dat we opbotsen tegen de vele toeristen. Daar houd ik wel van! Mattia gaat met ons op pad; als guida naturalistica weet hij al die dingen die je anders niet te weten komt.

Mijn tips voor Masera

Privémuseum met duizenden mineralen

Op het met eeuwenoude met riviersteentjes geplaveid, binnenpleintje van deze albergo diffuso zit Giuseppe Grassi op een stoel. Hij ziet me fotograferen. Of ik een professional ben. Ik maak er een grapje van, maar ik geloof niet dat hij het snapt. Of ik wat leuks wil zien. Manlief staat al 100 meter verderop bij de auto, die wacht op me… Maar ik wil niet onbeleefd en lomp zijn, dus stem toe. Nou vooruit, heel kort dan, zeg ik. Dat heb ik geweten…

Museo del Spallone

In het dorp Masera  is ook nog een officieel museum. We hebben het niet kunnen bezoeken, maar uit de verhalen van Mattia leek het ons wel wat. Val d’Ossola bleek in vroeger tijden te leven van het contrabbando, smokkelen. “Mijn nonno ging met een speciale rugzak naar Zwitserland om daar sigaretten te kopen.” Het museum is helaas niet open als wij er zijn, maar wat ik lees, maakt me nieuwsgierig.

Eet-tip

Het appartement waarin we verblijven beschikt over een keukentje. We kiezen echter voor Osteria Gallo Nero. Het ligt weliswaar op een paar minuten met de auto buiten Masera, maar het eten is verrukkelijk. Dat geldt ook voor het uitzicht. 

Lokale lekkernijen, a chilometro zero, passeren de revue. Ravioli gevuld met ricotta en brandnetel. Gemarineerde hertentartaar. En vooraf een klein hapje met salsa clementina, een chutney van mandarijntjes met een pittig vleugje.

Uiteraard proeven we de Bettelmat, de lokale kaas met uitgesproken alpenweide-smaak. Doen als je de kans krijgt. Die Bettelmatt kaas wordt op de malghe, kaasboerderijen, gemaakt. De koeien grazen op de alpeggi, alpenweides, van het alpengras. Van de melk wordt geen boter gemaakt; de kaas is dus romig. 


Nog meer tips voor Val d’Ossola

Op het programma staat een bezoek aan de Orridi di Uriezzo. Een langgekoesterde wens. Indrukwekkend mooi en de bijbehorende marmitte zijn een onverwacht cadeautje. Net als het bezoek aan de Chiesa di San Gaudenzio in Baceno/Baveno

We maken ook een fietstocht langs het Lago Maggiore. De gehuurde E-mtb’s en gids zijn een uitkomst. Hij brengt ons via de ciclabile turistica brengt naar het naast het Lago Maggiore gelegen azuurblauwe Lago di Mergozzo.

’s Avonds toppen we de dag af met een diner op Isola Bella. Overdag tuinen kijken, ’s avonds genieten van de lichtjes op de oever.

Stop vooral ook onderweg bij de indrukwekkende waterkrachtcentrale in Verampio. Die heeft meer weg van een fort van een waterkrachtcentrale. Onze gids Mattia vertelt dat er wel 5 x energie wordt gehaald uit hetzelfde water; dat is het voordeel van de bergen. De hier opgewekte stroom wordt landelijk verkocht. Niet alleen de fabriekshal ziet eruit als een kasteel, ook het huis voor de guardiano, wacht. Er is zelfs een kapel. Dit alles voor de tientallen operai die hier vroeger aan het werk waren.

We gaan naar wijnmaker Garonne die ons door zijn dorp Oira leidt en ons vertelt over bijzondere wijnen. Maar ook over de coöperatieve latteria waar de dorpelingen vroeger samen kaas maakten. Hij heeft bovendien een sleutel van de kerk. Dus ook die mogen we zien.

Het enige wat ons niet lukt is het bijwonen van een voorstelling van Tones of the Stones. We zijn net te vroeg, maar als we het openluchttheater bezoeken, zijn we wel onder de indruk van wat we zien. Wordt vervolgd…  

Meer over Val d’Ossola en Noord Piemonte op Italie.nl

Dit artikel is tot stand gekomen dankzij de ondersteuning van de grensoverschrijdende Sustainevents. Dit maakt deel uit van het Europese Interreg VI-A Italië–Zwitserland 2021-2027-programma. Aan Italiaanse zijde wordt het project geleid door de Camera di Commercio Monte Rosa Laghi Alto Piemonte. In Zwitserland is dat het IAS Register AG, Onderzoeksinstituut ISTUD, de Kamer van Koophandel van Varese en diverse toeristische en culturele organisaties dragen ook bij aan de samenwerking. Centraal staat de vraag hoe cultuur kan bijdragen aan duurzame economische ontwikkeling van een hele grensregio.
© Foto’s: Claudia Zanin

Mis niets!

Wil je niets missen, meld je dan aan voor de nieuwsbrief van Italie.nl. Hierin staan ook de bijdragen van ItalieTips.

Mis niets! Meld je aan voor de Posta Prioritalie.nl-nieuwsbrief

Boek accommodaties en reizen in Italië via ons zusterportaal ItalieReisbureau.nl

Verder lezen over dit onderwerp:

Blij van klassieke Italiaanse auto’s

Telkens als ik oude auto’s zie, gaat mijn hart sneller kloppen. Helemaal als het klassiekers zijn… Of het nou oude Italiaanse auto’s zijn of iets anders: ik word er blij van. Het prachtige design, het dashboard, de lampen, lijnen, afwerking… Ik smelt weg, en dat terwijl ik niets geef om hedendaagse auto’s… Ik betrap mezelf

Het Italië-evenement: een aanrader

Mensen vragen me wel eens “Ik ben al eens op Het Italië-evenement geweest, moet ik daar dan weer naartoe, is het dan nog leuk?” Het antwoord is kort en bondig: JA! Toen we Het ItaliëPunt nog hadden, hoefde ik zelf de vraag zelden zelf te beantwoorden, dat deden klanten onderling wel in de winkel. Wat

Genieten in Lecce…

Vorige week regende het hard in Lecce, maar vervolgens wachtte de ontspanning in … mmmmm, wat was dat genieten!

Daar bovenop die berg…

Al jaren komen we in noord Italië, om precies te zijn Friuli Venezia Giulia. Ondanks dat het niet echt een toeristische streek is, ontdekken we jaarlijks iets nieuws. Afgelopen jaar kwamen we voor het eerst in Sauris, een prachtig bergdorp dat ik niet kende anders dan van de overheerlijk gerookte spek. Dit keer leerden we

Mozaiek in Friuli-Venezia Giulia

Ook voor dit jaar staan er weer leuke dingen op de planning tijdens mijn vakantie in Friuli. Een van die dingen is een bezoekje aan mensen die we hebben leren kennen omdat ze veel deden met het natuursteen en marmer. Ze bleken in Nederland uit de buurt te komen, en hebben zich inmiddels in Italia gevestigd. Ze

Wat is dat toch met Friuli en de Friulanen…

Van kindsafaan kom ik in Italia. Wat wil je: mijn ouders zijn allebei Italiaans. Nonna die bij ons inwoonde, had haar roots in Tauriano liggen, een paesino, klein dorpje, in de buurt van Spilimbergo (regione Friuli Venezia Giulia).  Ik kom er nog ieder jaar en geniet nog steeds, of misschien moet ik zeggen, steeds meer!

Overnachtingshotels onderweg naar Italië

Vroeger reden we ’s zomers regelmatig in één ruk naar Italië. Was te doen, we reden om de beurt. Zoonlief sliep nog veel, dus in een uur of twaalf was je op je bestemming. We vonden het fijn niet te hoeven overnachten onderweg, want we wilden zo snel mogelijk op de bestemming zijn. Dat was vroeger… Doordat

De gevolgen van een aardbeving dragen ver…

Zojuist las ik in La Repubblica online dat er een flinke scossa di terremoto, aardbeving, was in Noord-Italië met een epicentrum in Toscana. De aardbeving met een kracht van 5.2 op de schaal van Richter heeft op 10 km diepte plaatsgevonden. Gelukkig zijn er nu (een uur na de aardbeving) bij de vigili del fuoco,

Zo trots als een pauw

Wat heb ik in spanning gezeten de afgelopen weken. Zouden we het succes van de afgelopen twee jaar kunnen verlengen of niet. Toen het verlossende mailtje op de virtuele deurmat viel dat Italie.nl voor de derde keer op een rij de prestigieuze Travvies Webawards in de wacht heeft gesleept, ging ik uit mijn dak. Pfieuw! Eerlijk gezegd kneep

Auto huren, vooraf of ter plekke?

Een van de veelgestelde vragen en vooronderstellingen is dat je ter plekke op het vliegveld goedkoper een auto huurt dan vooraf. Of in combinatie met je ticket. Dat fabeltje wil ik bij deze uit de wereld helpen. Wat is het geval? Het verschil zit ‘m in bijvoorbeeld in het eigen risico, in het feit of

Vorige Volgende