Zonsopgang op de ski’s bij de Brenta Dolomieten

Als je je dochters voor dag en dauw uit bed wil krijgen, moet je daar iets tegenover stellen. En dus rijd ik eind januari met hen naar AcquaIn, het grote zwembad met wellness center naast een overdekte ijsbaan vlakbij het centrum van de wintersportplaats Andalo. Dit is alvast mijn ‘goedmakertje’ voor de volgende ochtend. Na een paar uur badderen en stomen, gaan we heerlijk eten om daarna vroeg het bed in te duiken in een hotel in het vlakbij gelegen Molveno.

Als eerste bij de lift

De volgende ochtend rond 6(!) uur is het één en al beweging op de parkeerplaats bij de kabelbaan Andalo-Doss Pelà. Terwijl we onze skischoenen aantrekken, horen we de lift starten die extra vroeg open gaat, speciaal voor de deelnemers aan het evenement ‘Alba in Paganella’. Je kunt dit in alle skigebieden in Trentino meemaken, vaak meerdere organiseren zoiets meerdere keren. Je beleeft dan vanaf de bergtop de zonsopkomst en geniet daarna van een overheerlijk ontbijt.

Ski Paganella is veelzijdig en ideaal voor wie zowel uitdagende pistes zoekt, zoals de Olimpionica. Maar het skigebied biedt ook brede blauwe en rode pistes om meer ervaring op te doen. Het gebied maakt deel uit van Skirama Dolomiti: een groep van 8 wintersportgebieden in Trentino waar je met één enkele skipas terecht kunt. Sommigen zijn direct met elkaar verbonden, andere bezoek je tijdens een skisafari. Dat is echt een leuke manier om veel verschillende gebieden te zien in een en dezelfde vakantie.

Vlammen op de top

Na controle van onze namen en benodigde documenten, stappen we in de kabelbaan en verdwijnen in het donker. Sterren flonkeren overal aan de hemel en we kunnen heel vaag de toppen van de Dolomieten onderscheiden.

We stappen over op de stoeltjeslift en komen zo op de top van de Paganella (2.125.m). De berghut ‘La Roda’ doemt op en ziet er, met de verlichte ramen, uitnodigend uit. Rondom de hut branden vuurkorven en op het terras lopen koks af en aan terwijl de bakplaten worden verhit.

In het oosten kleurt de hemel langzaam geel en oranje; de Dolomieten in het westen zijn nog steeds in het donker gehuld. In het zuiden ligt het Gardameer. Bijzonder om te beseffen dat ze daar langzaam ontwaken tussen palmen en olijfbomen terwijl wij hier in de sneeuw staan met een fris windje in het gezicht.

Iedereen staat te filmen, fotograferen en te genieten. De zon is nog steeds niet zichtbaar maar laat de lucht erboven wel steeds feller oranje kleuren en ineens worden ook de Dolomieten goed zichtbaar.

Fel oranje zijn ook de vlammen van het vuur bij de bakplaten waarop inmiddels eieren, spek , varkensreuzel en ribbetjes worden gebakken. Mijn dochters hebben nu geen geduld meer en manen mij naar binnen om te ontbijten. Daar staat een buffet met brood, toast, ‘krapfen’, pannenkoekjes, warme chocolademerk, koffie, verse boter en jam…

Tussendoor loop ik nog eens naar buiten en ineens zie ik hoe de hemel boven de Dolomieten als het ware roze stralen krijgt: een reflectie op de zonsopkomst achter mij. Beeldschoon!

Wakker gekust door de zon

En dan iets over half acht kruipt de gouden zon achter de bergkam vandaan en lijkt het of ik door de zon wordt wakker gekust. De grijze, grillige Dolomieten kleuren nu ook en het Gardameer wordt duidelijk zichtbaar… Dit schitterende uitzicht vanaf de Paganella is en blijft een van mijn favorieten.

Nog een kop koffie met wat pannenkoekjes en dan hebben we genoeg energie om te profiteren van een aantal liften die een uur eerder zijn open gegaan, speciaal voor ons. We duiken omlaag over de strak geprepareerde pistes. Zo skiën we door totdat er meer en meer mensen naar boven komen.

Tegen het einde van de ochtend dalen af naar Andalo waar er een zondagse drukte heerst en wij moe maar voldaan huiswaarts keren.  Skiën bij zonsopkomst is echt een prachtige ervaring! Mijn tip: kijk op de evenementen kalender van je skigebied in Trentino en pak de kans als je hier ter plaatse bent.

Meer informatie over Skirama Dolomiti


Tekst, foto’s en video van de in Italië woonachtige Sytske Maaijen

Verder lezen over dit onderwerp:

Puglia [Apulië] – tips om te bezoeken

Wat is de mooiste plek van Puglia? Onze bezoekers deelden die met ons en wij delen die tips op onze beurt met jou. Er is meer dan genoeg te zien in Puglia; de uitstraling van de hak van de laars is met geen enkele andere regione te vergelijken. Het beste ontdek je het zuid-Italiaanse Puglia

Overnachtingshotel onderweg naar Italië: Ruhpolding

Nu we weer met z’n tweeën in plaats van met z’n drieën naar Italië rijden, zijn we flexibeler dan ooit. Een tweepersoonskamer is immers sneller gevonden dan een familiekamer. In de loop der jaren hebben we nagenoeg altijd gekozen voor een andere stopplaats. Soms net over de grens van Italië, vaker echter overnachten we in

Verplicht tolvignet en milieusticker

Ga je met de auto op vakantie naar Italië, bereid je dan goed voor. Want of je nu over Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk of Zwitserland rijdt: grote kans dat je een tolvignet en/of milieusticker nodig hebt. Deze ItaliëTip voorkomt verrassingen en verzekert je dat je de vignetten en stickers via een betrouwbare website bestelt. Tol vignet

B&B vol liefde in Italië – 2025

B&B Vol liefde: de een kan geen genoeg van krijgen van dit kijkcijferkanon, de ander gruwt ervan. Bij de aftrap van het nieuwe seizoen 2025 blijkt er ook weer een Bed & Breakfast in Italië tussen te zitten. De Bed & Breakvast wordt bestierd door Eveline (51). De accommodatie ligt op nog geen 50 km

Een onvergetelijke vakantie: ezeltochten en wandelvakanties in Toscane

De Belgische Tinne gooide in 2015 het roer om. Met haar gezin verhuisde ze naar Toscane. Vanuit haar passie voor hiken en de liefde voor de natuur richtte ze het reisagentschap Altratoscana op dat beiden combineert. Haar ezeltrektochten én de zorgvuldig uitgestippelde wandelroutes over ongebaande paden zorgen bovendien voor een unieke en onvergetelijke vakantie-ervaring! Slow

Op pad met guida alpina Samuele, berggids in Cortina d’Ampezzo

Fietsen in Cortina d’Ampezzo stond op ons wensenlijstje. Bergwandelen, dat lukt ons zelf wel, maar om met een mountainbike de bergen in te gaan en over onverharde paden te fietsen, is het toch wel fijn met een gids. Zeker als je, net als wij, wel van fietsen houdt, maar je tegelijkertijd afvraagt wat haalbaar is.

Overnachtingstip: Hotel Ferdinando op Ischia

Ik heb het gevonden! Een heerlijke, kleinschalige plek om tot rust te komen en te genieten van een fenomenaal uitzicht op zee, vanuit de infinity-pool, vanaf een zonnebedje, vanaf het hotelkamerterras en het chique restaurantterras. Waar? Op Ischia! Je vindt deze plek aan de zuidzijde van het eiland Ischia, een van de drie bekendste eilanden

Mijn tips voor een bezoek aan Ischia

Als ik in Italië ben, wil ik zoveel mogelijk zien en ondernemen. Dat wringt vaak met de hoeveelheid tijd die ik tot mijn beschikking heb. Ik maak daarbij steevast te weinig tijd vrij voor een dagje rust. Een dag lang genieten op een ligbedje met een boek in de hand, lukt me niet. En dat

Originele tips voor Venetië afkomstig van onze bezoekers

Wil je thuis op de bank alvast wat sfeer proeven van Venetië, bekijk dan een selectie van ingestuurde tips. Geen geijkte tips, maar weer eens wat anders. We maakten een selectie uit de leukste en meest opvallende. Laat je verrassen en inspireren voor je volgende vakantie! Enne… heb je zelf na het lezen van deze

Nazomer glamping aanbiedingen

Nazomeren in Italië is heerlijk. Als je kiest voor een glamping-vakantie dan weet je dat je wordt omgeven door natuur, gemak en luxe. Laat je over de streep trekken door de nazomerdeals! De meest populaire regioni voor glamping zijn Toscana, Umbria, Liguria. Maar ook het Gardameer is geliefd. Laten dát juist de plekken zijn waar

Volgende