Aardbeving Friuli – 1976

aardbeving in friuli 1976Ik was 9 jaar, maar ik herinner me het nog goed. Niet dat we in Friuli waren, gelukkig niet, maar wel veel bekenden en familie. De provincie Pordenone en Udine waren het zwaarst getroffen, met name rondom de Fiume Tagliamento, precies de province waar mijn moeder en vader vandaan komen.

De aardbeving in Friuli die vandaag 37 jaar geleden plaatsvond, was extreem. 6,4 op de schaal van Richter. In het kleine gebied vielen 1000 doden. Hele dorpen werden verwoest… Op sommige plekken, zoals in Gemona, zie je de gevolgen nog steeds. Dat maakt diepe indruk. Ook kan ik me de noodwoningen die ook bij ons dorp Tauriano werden geplaatst goed herinneren. Hoe lang die wel niet in gebruik zijn geweest!

Om geld in te zamelen voor de slachtoffers en opbouw werden singeltjes verkocht waarop een opname stond van een bandrecorder die toevallig aanstond toen de aardbeving begon. Het gerommel, het gegrom van de aarde, gegil, paniek; verschrikkelijk! Ik kan het me nog zo voor de geest halen. Net als mijn moeder die, helemaal in tranen, luisterde naar het plaatje dat naar mijn idee grijs gedraaid werd.

Al die gedachten floepten door mijn hoofd na het zien van deze foto op een facebookpagina van een Italiaanse vriendin. Geen idee hoe toen het nieuws doorsijpelde naar Nederland – deden de telefoons het nog? Of ging dat met telegrammen? Helaas, geen idee, ik was te jong. Wat ik wel weet is dat de terremoto 37 jaar na dato nog heel wat wat emoties oproept…

Bekijk de indrukwekkende foto’s van de gevolgen van de terremoto
En een verzameling foto’s op Google

Verder lezen over dit onderwerp:

Auguri van de Italiaanse president

Il presidente della Repubblica Giorgio Napolitano feliciteert la Maestà Willem Alexander met zijn inhuldiging… Bekijk de volledige Italiaanse tekst van de felicitaties. PS Probeer je de fantastische, unieke, moderne mengelmoes van feestelijkheden rondom de kroning eens voor te stellen in il belpaese. Onmogelijk toch?  

Evviva Re Guglielmo Alessandro

De abdicatie van Koningin Beatrix en de inhuldiging van Koning Willem-Alexander zijn wereldnieuws. Het is leuk om te zien dat ook diverse Italiaanse kranten erover schrijven. Er zijn er zelfs die hem een Italiaanse naam meegeven: Guglielmo Alessandro. En omdat menigeen de gebeurtenissen op deze dag kan dromen, is het des te leuker om de verhalen in de Italiaanse

Aperol Spritz

Aperol Spritz, het hippe sinaasappeldrankje uit Noord-Italië, is heerlijk om in de zomer als aperitivo op het terras te drinken. Maar natuurlijk kun je hem ook gemakkelijk zelf maken… Het Oranjedrankje bestaat uit een mix van 1/3 deel Aperol, 2/3 deel prosecco en een scheutje mineraalwater. Garneer met een schijfje sinaasappel en Cin cin! Nieuwsgierig

Tanti auguri!

Weet je wat ik nou raar vind? En samen met mij waarschijnlijk ook bijna alle andere Italianen? Dat je in Nederland elkaar feliciteert met elkaars verjaardag. Kom je op een feestje, ben je eerst 10 minuten bezig elkaar te feliciteren! “Gefeliciteerd met je man”, “Ja, u ook gefeliciteerd met uw zoon”, “Hoi! Gefeliciteerd met je broer!”….

Rondreizen Italië

Ben jij ook zo iemand die veel wil zien op vakantie, maar geen zin en tijd heeft alles zelf uit te zoeken? Bekijk dan de met aanbod van verschillende reispartners. Zij hebben de leukste adresjes voor je uitgezocht!

Vrolijk

Weet je waar ik nou vrolijk van wordt? Van deze cd! De hele dag staat hier Italiaanse muziek op, en natuurlijk heb ik zo mijn favorieten, maar deze 3cd-box Italiano met 70 Italiaanse favorieten wordt een leuke voor in de auto. Met name de derde cd, dat is een en al meezingen. Pino d’Angio met

Zucchetto

Het is keileuk om de hele dag te leren over het land waar mijn hart ligt en waar mijn roots liggen. Zo kwam ik een artikel tegen over zucchetto. Uit de context kon ik wel herleiden wat ermee bedoeld werd. Maar zoiets inspireert ook altijd tot meer. Bijvoorbeeld tot een poll voor Italie.nl. Je hoort

Effe wachte….

Er wordt wat afgelachen bij ons op kantoor. Bij het bedenken van acties hoe Het ItaliëPunt zou kunnen inspelen op de komende kroning, ontstond het idee om een filmpje te maken. Spritz moest erin voorkomen en de oranje pizzaoven. Twee onmisbare items voor Koninginnedag. Toen iemand plotseling begon te zingen “Oranje oven, oranje oven”, werd

Italissima in Toscane

Chantal en Gijs gaan van 20 t/m 28 april op vakantie naar bella Toscana. Maar wat maakt deze streek nu echt zo bijzonder? Ben jij er geweest en heb je leuke, bijzondere tips en ideeën voor hun verblijf? Like, deel én stem dan op de Facebook pagina van Italissima en wie weet wordt jouw verzoek

Extra zomervoordeel

Plannen voor de zomer, maar nog niets geboekt? Verblijf samen met de familie op de camping aan de Adriatische kust, de Italiaanse meren of Toscane. Je profiteert nu van extra korting tot wel € 100,- per week, zelfs in het hoogseizoen!